Pokazy

Podczas pokazów KMKK widzowie dowiadują się, czym jest Karate Kyokushin, jak wygląda trening, walka i do jakiej sprawności można dojść dzięki Kyokushin. KMKK występuje w przedszkolach, szkołach, a także podczas większych wydarzeń.

W zależności od tego, czy pokaz wykonuje większa grupa członków KMKK, czy też jest on prezentowany jedynie przez instruktorów Klubu, różny jest jego kształt – od małych, edukacyjnych występów w przedszkolach, przez przedstawienia w szkołach, aż do pokazów podczas większych wydarzeń (wystąpiliśmy np. podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Skale).

POKAZY PODCZAS WIĘKSZYCH IMPREZ

Większe pokazy, z udziałem liczniejszej grupy karateków zaczynają się zwykle od tradycyjnej japońskiej ceremonii rozpoczynającej trening, następnie wszyscy uczestnicy pokazu (często są wśród nich najmłodsi, nawet pięcioletni członkowie Klubu) prezentują podstawowe techniki karate: kopnięcia, uderzenia i bloki. Następnie instruktorzy KMKK wykonują kata (układ formalny) – sekwencję technik ataku i obrony, połączoną określonym poruszaniem, przyjęciem konkretnej pozycji i technikami oddychania. 

W dalszej części pokazu prezentowane są, niezwykle istotne w sztukach walki, ćwiczenia na tarczach treningowych, a także utwardzanie, podczas którego jeden z uczestników stoi w miejscu, a drugi uderzeniami i kopnięciami go „utwardza”. Ważną częścią występów jest oczywiście kumite – walka, prezentowana przez karateków o różnym stopniu zaawansowania.

Zwieńczeniem pokazów jest, wykonywane przez instruktorów KMKK, tameshi-wari – zarezerwowana dla najbardziej zaawansowanych karateków sztuka rozbijania przedmiotów. 

POKAZY EDUKACYJNE

Mniejsze występy – najczęściej w przedszkolach i szkołach – mają zwykle charakter tematyczny i wymiar edukacyjny. 

Wykonywany w przedszkolach pokaz „Jak zdobyć czarny pas karate, czyli opowieść o drodze do mistrzostwa” to przedstawienie, podczas którego dzieci dowiadują się m. in., co znaczy i gdzie zrodziło się karate, uczą się liczyć po japońsku, poznają znaczenie słów używanych na treningach. Ale przede wszystkim – dowiadują się, jak długą i ciężką drogę trzeba pokonać, żeby zdać egzamin na stopień mistrzowski. 

Podczas gdy jeden karateka, przechodząc od białego pasa do czarnego, prezentuje kolejne ćwiczenia i techniki, drugi wyjaśnia dzieciom kolejne elementy treningu i kolejne etapy drogi karate. Przedszkolaki mogą obejrzeć nie tylko podstawowe techniki stosowane w karate, ale także kata, walkę czy obowiązkowo – tameshiwari, sztukę rozbijania przedmiotów.

Co niezmiernie istotne, w pokazie biorą udział też przedszkolaki – pomagają w wydawaniu komend, liczą po japońsku, wykonują proste ćwiczenia, rozciągają się i ćwiczą na tarczach treningowych. To ich pierwszy trening Karate Kyokushin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KMKK

Przekaż 1% podatku na KMKK:

KRS: 0000270261

z celem szczegółowym:

Klub Mistrzostwa Karate Kyokushinkai 9360

Kontakt

Klub Mistrzostwa Karate Kyokushinkai

Zadzwoń: 605 683 260, 606 664 558

Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obserwuj: Facebook KMKK